• 0

İzmir Karşıyaka Psikoterapi Lotus Danışmanlık olarak uzman kadromuz ile sorunlarınızı birlikte aşalım. EMDR Terapi, Çocuk Terapisi, Evlilik Danışmanlığı, Aile ve Çift Terapisi, Cinsel Terapi konularında alanında uzman psikologlarımız sizlere yardımcı olmak için hazırlar. Siz de bu hizmetten destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Psikoloji’de An İle Temas

An ile temas etmek sizce ne anlama geliyor olabilir? Hadi biraz zihninizi kurcalayın, yoklayın zihninizde neler canlanıyor? Size bir şeyler çağrıştırıyor mu? Yoksa kelimeleri aklınızdan sadece tekrar tekrar geçiriyor musunuz? Eğer aklınızdan bir şey geçmiş, çağrıştıran bir şeyler olmuşsa hemen bir kenara not alın lütfen, geçmediyse sorun yok okumaya devam edebilirsiniz

An ile temas kendinle temas etmektir. Bulunduğun anı, bulunduğun yeri, aldığın nefesi, kokladığın kokuyu, aldığın tadı, gördüğün şeyleri fark edebilmek; kısacası o anı hissedebilmek. Şu anda neler oluyor, ne yaşıyorum, nerede oturuyorum, neredeyim, kiminleyim, ne hissediyorum, düşüncelerim neler bunları anlayabilmek; anlamlandırabilmek. Kendini görebilmek, kendini hissedebilmek anla teması barındırır. 

izmir karşıyaka psikoterapi

Duygu Durum Bozukluğu Tedavisi

Bazen öfkelenebiliriz, bazen üzülebiliriz, bazen sevinçten havalara uçabiliriz, bazen değersiz hissedebiliriz her duyguyu yaşayabiliriz; klişe olacak ama robot değiliz öyle değil mi, duygusuz birine dönüşemeyiz. Ama ya o andaki, anlardaki duygularımızı bilmezsek, ne hissettiğimizi anlayamazsak o zaman neler olabilir diye hiç düşündünüz mü? Kendimizi ifade etmekten geri kalabiliriz, kendimizi bu konuda aciz hissedebiliriz, hatta hatta kendimizden kopabilir, uzaklaşabiliriz. O anlarda birilerine ihtiyaç duyabiliriz onlar en sevdiklerimiz olabilir, bize iyi hissettiren şeyler olabilir her neyse bize iyi hissettiren ihtiyacımız ona dönüşür. Zaman geçer hatta geçmeyedebilir üstesinden gelemeyiz bazı şeylerin işte o zaman bir uzmana ihtiyaç duyarız İzmir Karşıyaka Psikoterapi ekibi olarak bir telefon kadar uzağınızda olacak uzman kadromuz ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Karşıyaka Psikolog Nefes Egzersizi

Hadi birlikte an ile temas etmeye çalışalım; önce derin bir nefes almanızı istiyorum. Derin nefesi alırken karnınızı bir duba gibi şişirin, zorlanıyor musunuz evet başlangıçta zor olacak ama yeniden deneyin yapabilirsiniz. Derin nefes almaya devam edin, kendinizi iyi hissettiğinizde gözlerinizi kapatabilirsiniz. Aaa tabii önce yazdıklarımı ses kaydına alıp kendinize dinletmeyi unutmayın. Gözlerinizi kapattınız; şimdi size iyi gelen bir yere gitmenizi istiyorum burası bir orman olabilir, bir deniz kenarı olabilir, bir ev olabilir, bir tatil yeri olabilir hatta kendinizin oluşturduğu bir dünya olabilir size iyi hissettiren o yere gidin. 

Orada bir süre kalın. Orada neler oluyor, neredesiniz, neler görüyorsunuz, neler duyuyorsunuz, teninizde hissettiğiniz bir şey var mı, burnunuza bir koku geliyor mu, ağzınızda bir şeyin tadı var mı bunlara yanıt verin. Orada iyi hissedene kadar kalabilirsiniz. Ardından bir koltuktaysanız o koltukla temas eden bedeninizi hissedin, ayaklarınızın yerle temasını şu anı hissedin şu an neler duyuyor, neler görüyor, neler teninizde hissediyor ve nelerin ağzınıza tadı geliyor buna odaklanın sonra derin nefes almaya devam edin. Kendinizi iyi hissettiğinizde gözlerinizi açabilirsiniz.

Lotus danışmanlık bir telefon kadar uzağınızda, her zaman yanınızda, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *