Oyun Terapisi

Çalışma Alanlarımız
OYUN TERAPİSİ

“Oyun çocuğun dili, oyuncaklar ise kelimeleridir.” (Landreth, 2002)

Oyun Terapisi nedir?

Bizler günlük hayatımızda davranışları görür ve buna göre düşünürüz. Örneğin okulda sürekli arkadaşlarına vuran bir çocuk, öğretmeni için (özellikle birinci sınıfta) başını kaşıyacak vakti yokken onu sürekli uğraştıran, davranış problemi olan; veliler için çocuklarını korumaları ve uzak tutmaları gereken, diğer çocukların hepsinden önce adı ezberlenen; çocuklar içinse kendilerine zarar veren, sürekli öğretmene şikayet ettikleri, belki de zaman zaman da eğlenmek için kızdırdıkları; çocuğun ailesi içinse, bazen tüm bu diğer görüşlerle haksızlığa uğrayan, diğer çocuklar kışkırttıkları için tüm bunları yapan hassas bir çocuk ya da kendileri için de problemli, baş edemedikleri bir çocuk olabilir. Ve genellikle bu çocuklara önce kızılır (bazen aileler çocuğun etrafa zarar vermesine kızamaz, çünkü o da kışkırtılmıştır…),sonra tavsiyede bulunulur, belki tehdit edilir belki de ödül sunulur. Peki nedir çocuğun bu davranışıyla anlatmak istediği? Neden öfkesini kontrol edemez? Neden dikkat çekmek ister? Neden her problem yaşadığında ağlar? Çocuk için sorulan sorulara cevap vermek iki yönden güçtür, birincisi sözel ifade becerileri sınırlıdır, ikincisi de olayı anlamlandıramaz; arkadaşım bana vurdu/beni kızdırdı ben de ona vurdum; ağlıyorum çünkü annemin yanında olmasını istiyorum… gibi. Oysa oyun oynarken çocuk kendi ifade dünyasındadır. Terapistin onu anlamak için onun dünyasına girebilmesi gerekir. Her oyuncağın çocuk için farklı bir anlamı vardır. Oyun sırasında yaptığı oyuncak seçimi ve bu oyuncaklar ile oynama şekilleri yaşadığı sorunun ortaya çıkmasında ve çözülmesinde büyük rol oynar.

Oyun Terapisi Hangi Yaşlara Uygulanabilir?

​3-8 yaş aralığında daha etkili olmakla birlikte 11 yaşa kadar uygulanabilir.

Oyun Terapisinin Süreci Nasıl İşler?

İlk görüşme yalnızca aileyle yapılır. Bu görüşmede çocuğun gelişim öyküsü, ailenin geliş nedenleri hakkında bilgiler alınır, kendileriyle bu süreçte nasıl çalışılacağı, evde ailenin çocuğu oyun saatine nasıl hazırlayacağıyla ilgili (ilk seansa gelirken) bilgi verilir. ilk aile görüşmesi yaklaşık olarak 1,5 saat sürer. Çocukla yapılacak çalışma ise her hafta 45-50 dakikadır.
Oyun terapisinin ne kadar devam edeceği çocuğun geçmiş ve bugünde yaşadıkları olaylara yönelik çok çeşitli faktörlere bağlıdır. En önemli iki faktör, çocuğun gelişim olarak hangi gelişim çağında olduğu ve herhangi bir travma olduysa bu travmanın olduğu yaştır. Genellikle yaşanan olaydan sonra ne kadar çabuk psikolojik destek alırsa başarıya ulaşma süresi de o kadar kısa olur.

Anne Babalar Oyun Terapisine Katılabilir Mi?

​Oyun terapisinde ailenin katkısı en önemli unsurdur. Aile ile oyun terapisti arasındaki görüşme düzenli bir şekilde devam eder. Terapist uygun görürse kimi zaman aileyi de oyuna davet eder. Ayrıca terapist, ailelere çocuklarının destek aldığı dönemdeki iyileşme süreçlerine yardımcı olacak ve günlük yaşamda uygulayabilecekleri tavsiyelerde bulunur.

Oyun terapisinin yardımcı olacağı psikolojik problemlerden bazıları neler olabilir?

PTSD (Post Travmatic Stress Disorder): Travma Sonrası Stres Bozukluğu
Anxiety: Anksiyete/Endişe
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite (aşırı hareketlilik) bozukluğu
Impulsiveness: Impulsivite/dürtüsellik
Okuma bozuklukları
Sosyal içe kapanıklılık
Güven eksikliği
Okula adaptasyon sorunları
Akran zorbalığı
Boşanma sonrası adaptasyon sorunları
* İlgili metin bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi hedeflenmemektedir.
LOTUS PSİKOLOJİ

İletişim


    Mesajınız bize ulaştıktan sonra mümkün olan en kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçiyor olacağız.