• 0

EMDR Terapi Nedir? başlıklı yazımızda, dünya genelinde uygulama alanı bulan yöntemlerden birisi olan EMDR terapisi üzerinde durmuştuk. Bu yazımızda ise, Çocuklarda Oyun Terapisi ve Çocuk EMDR üzerinde durmak istiyoruz.

Türkçe’ ye “Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden işleme” olarak çevrilen EMDR, “Eye MovementDesensitization and Reprocessing” kelimelerinin baş harfi ile isimlendirilen güçlü bir terapi yöntemidir.

İlaç ve hipnoz kullanılmadan yapılan bir psikoterapi uygulaması olan EMDR‘ de terapist, danışanın gözlerini sağa ve sola hareket ettirerek, beyninin her iki yarımküresini hafifçe uyarır ve bu şekilde danışanın kendisini rahatsız eden bellek ve duygulara yoğunlaşmasını sağlar.

Bu uygulama yetişkinlere olduğu gibi çocuklara ve ergenlere de uygulanabilmekte ve olumlu sonuçlar vermektedir. Çocuk EMDR, (hayalet, karanlık, yalnız uyuma, şimşek, terkedilme, kaybolma, topluluk önünde konuşma, asansör, hayvan vb.) korkular, fobiler, kaygılar, takıntılı düşünce ve davranışlar, tik bozuklukları, kekemelik, selektif mutizm (seçici konuşmazlık), depresyon, uyku ve yeme bozuklukları, panik bozuklukları, konsantrasyon güçlüğü, sınav ve okul kaygısı, ailede kayıp, yas tepkileri, sağlık bozukluğu, alt ıslatma (enürezis), Altına kaçırma (enkopresiz), tırnak yeme, kardeş kıskançlığı, kleptomani (çalma davranışı), ve travmatik sağlık problemleri, taciz ve çocuk istismarı, özgüven yoksunluğu, öfke problemleri gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Bu noktada Çocuk EMDR terapisi en etkili terapi yöntemlerinden birisi olup, bu terapi yöntemi bazen çocuğun yaşadığı travmayı ya da olumsuz olayı tamamen unutmasını veya artık hiç rahatsız olmamasını sağlayan nörobiyolojik bir tekniktir. Bu tekniğin küçük çocuklarla çalışırken oyun terapisi ile entegre edilerek çift yönlü seans şeklinde yürütülmesi daha etkili olmaktadır ve iyileşmeyi hızlandırmaktadır. 

Oyun Terapisi

Çocuk için oyun, dünyaya hazırlandığı ve hayata dair pek çok beceriyi kazandığı en önemli bir deneyimdir. Oyun, mutlu ve sağlıklı çocuk gelişiminin önemli bir parçası olup, beslenme, barınma ve sevgi kadar önemlidir.

Çocuklar, yetişkinlerden farklı olarak, dertlerini ve sıkıntılarını oyunda anlatarak rahatlar, hayatı prova eder ve sorunlarıyla oyun sayesinde baş ederler. Oyun yoluyla duygu, düşünce ve travmalarını dışa vurur, sorunlarla baş etme becerisi geliştirir ve sorunlarını olumlarlar. 

Özel olarak hazırlanmış oyuncakların, kuklaların ve objelerin kullanıldığı oyun terapisi ise, çocukların yaşadıkları sorunlarla baş edebilmesini ve desteklenmesini oyun ve oyuncakları kullanarak gerçekleştiren önemli bir terapi yöntemidir. Yetişkinlere uygulanan bire bir psikoterapi yönteminin çocuklardaki karşılığı “Oyun Terapisi” şeklindedir ve Çocuk EMDR ile birlikte çift yönlü uygulandığında çocuk danışanlar üzerinde daha fazla fayda sağlamaktadır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *