Psikodiyet (Çocuk)

Çalışma Alanlarımız
ÇOCUKLAR İÇİN PSİKODİYET


Hem Lotus’ta hem de Türkiye’de ilk kez yapılacak olan bu çalışma diyetisyen desteği alan fakat besinlerle ilişkisini düzenlemekte zorlanan çocuklar için oluşturulmuştur. Çocuklar için yapılacak olan psikodiyet çalışması çocukların olduğu kadar ailelerin ve çocuklarla çalışan diyetisyenlerin işini kolaylaştırır.


Hangi Temalar Çalışılır?


Çocuğun besinlerle olan ilişkisi, beslenme eylemine bakış açısı, beslenme tutumları, beden algısı, duygu kontrolü ve yeme kontrolü üzerinde çalışılarak yeni ve sağlıklı beslenme davranışları kazandırılmaya çalışılır.


Hangi yöntem kullanılır?


Psikodiyet gruplarında bir eylem terapisi yöntemi olan psikodrama grup terapisi yöntemi kullanılır. Psikodramanın sunduğu imkanlar sayesinde çocuk yanlış inançlarının ve öğrenmelerinin yerine sağlıklı ve olumlu davranışlar geliştirmeyi deneyimler. Bütün bunları bir grup içinde yapıyor olması çocuğa yalnız olmadığı, başkalarının da benzer sorunları olduğu ve çalışıldıkça sorunların üstesinden gelinebileceği duygusunu verir. Süreç içinde çocuklar birbirlerine yardımcı olmanın da keyfini yaşar.


Çocuklar için Psikodiyet gruplarına kimler katılabilir?


Gruplara 7-9 yaş aralığındaki kilo fazlası (obezite) olan çocuklar katılabilir. Tüm katılımcıların bir çocuk diyetisyeniyle çalışıyor olması gerekmektedir. Program kapsamında beslenme danışmanlığı yapılmamaktadır.


Gruplar Nasıl Oluşturulur, Çalışmalar Ne Kadar Sürer?


Gruplarda 4-6 kişi arası katılımcı bulunur. Uzmanımızın yaptığı ön görüşme seansları sonucunda gruplara katılacak olan çocuklar belirlenir. Ön görüşmelerimiz ücretsizdir. Çocuklar için psikodiyet grupları haftada 1 gün olacak şekilde 10 hafta boyunca sürer. Çocukların dikkat süresi yetişkinlere göre daha kısa olduğu için 1 saat 15 dakikalık çalışmalar yapılır. 10 haftalık çalışmanın 2 oturumunda veli çalışması yapılır. Veli çalışmalarına katılım önemli olduğu kadar da zorunludur.


Grupları Kim Yönetir?


Çocuklar için psikodiyet gruplarını psikodrama temel ve üst aşama eğitimini tamamlamış olan psikodramatistler ile yardımcı terapistler yönetebilir.


Ön görüşme randevusu için bizi arayabilirsiniz.
LOTUS PSİKOLOJİ

İletişim


    Mesajınız bize ulaştıktan sonra mümkün olan en kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçiyor olacağız.